Sausio 13-osios atminimas – svarbus

Sausio 13-oji – tai data, kuri svarbi kiekvienam lietuviui. Šią dieną ne vienas susimąsto: „Kas mes būtume be sausio 13-osios, be Jų, be kaltės jausmo prieš Juos, be Jų globos iš ten, be Jų vėlių nešamos vėliavos?“ Tai data, nulėmusi mūsų laisvą gyvenimą.

Mokykloje buvo vykdoma akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, kurios metu ant kiekvienos palangės uždegta po žvakę, koridoriuose iškabinti pradinių klasių mokinių išlankstyti balti balandžiai – taikos simboliai,  foje sukurtas atminimo stendas.

Pirmosios pamokos skambutis 6-12 klasių mokinius, mokytojus sukvietė į bendrą pamoką aktų salėje. Skambėjo Eurikos Masytės dainuojama „Laisvė“. Buvo paminėta visi keturiolika žuvusiųjų, pasakyta po keletą jų gyvenimo faktų, paskutiniųjų gyvenimo akimirkų nuotrupų. Parodytas dokumentinis filmas sukrėtė net pačius abejingiausius. Ne tik mokytojų, bet ir mokinių akyse buvo matomas siaubas, kurį pakeitė ašaros. Salėje vyravo rimtis ir skaitant Justino Marcinkevičiaus kalbą, sakytą praėjus trims dienoms po kruvinųjų įvykių. Tai, ko dauguma nesugebėjo išreikšti žodžiais, už juos pasakė rašytojo lūpos ir širdis.

Galima buvo pamatyti, kad sėdintys salėje svarsto, ar patys drįstų stoti į kovą, kaip stojo tie keturiolika, žuvusieji 1991 metų sausio 13-ąją, gindami savo ir ateities kartų laisvę. Mintyse turbūt kiekvienas atsakinėjo į klausimą: „Be šitos, iš istorijos glūdumų išnyrančios ir miglotos ateities ūkanose ištirpstančios vėlių procesijos – kas mes būtume? Ir ar būtume iš vis?“.

Atskirai į pirmąją „Sausio 13-osios įvykius prisimenant“ pamoką susirinko 1-5 klasių mokiniai, pradinukų mokytojai. Buvusi mokyklos mokinė Vaida Vaitavičiūtė, grupė vyresniųjų klasių mokinių pradinukams suprantama kalba priminė prieš 20 metų buvusius įvykius. Savo mintis, kas yra laisvė, mokiniai išreiškė eilėmis ir dainomis.

Evelina Merkytė,

12 klasė