Pamoka gamtoje
- Informacija
- Paskelbta: 2014 balandžio 15, Antradienis 09:35
Paskutinį pusdienį prieš atostogas praleidome su gamta ir gamtoje. Su ja, tiksliau su būsimąja ekologe Evelina – buvusia mūsų mokyklos mokine - draugauti pradėjome jau ryte.
Evelina, kuri šiandien – jau trečio kurso Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto studentė, 9-12 klasių mokiniams pristatė ekologijos studijų programą bei gamtos mokslų perspektyvas Lietuvoje. Ekologija, kaip ji pati juokavo, ne vien šiukšlių rinkimas (laisvalaikiu, žinoma, užsiimama ir tuo), ekologija, visų pirma, yra mokslas apie organizmų tarpusavio santykius ir jų ryšius su aplinka.
Evelina ypatingai džiaugiasi pasirinktu keliu, galimybę išreikšti savo neaprėpiamą meilę gamtai, žavisi universitete dirbančiais dėstytojais, patraukliomis paskaitomis bei sąlygomis atrasti save. Evelina sako, čia įgijusi daugiau drąsos, juk, pasak merginos, čia neapsieinama be konkurencijos ir nuolatinio svarstymo, ką pasirinkti.
Studijos yra labai įtemptos, vasaros atostogų nebūna, taigi, stojant į šią studijų programą reikia iš anksto nusiteikti daug ir stropiai dirbti. Pati Evelina, mokyklą baigusi labai gerais pažymiais ir sėkmingai išlaikiusi egzaminus, sako, kad universitete reikia mokytis daug daugiau. Nepaisant nelengvų studijų, ji randa laiko sportuoti ir dirbti (kinologų parodose vokiečių kalbos vertėja), tobulinti vokiečių kalbos žinias. Sportas, sako ji, padeda suplanuoti laiką ir jį produktyviai išnaudoti. Evelina spėja visur, savanoriauja LGF (Lietuvos gamtos fonde) bei „Maisto banke".
Tą dieną ji pakvietė 11-12 klasių mokinius, biologijos ir geografijos mokytojus (Laimą Mažiulienę, Antaną Svidinską) pasivaikščioti po Gražutės regioninio parko „Ąžuolo" pažintinį taką (tai pirmas Lietuvoje privačioje valdoje įrengtas pažintinis takas) ir pasimokyti gamtoje. Pamoką vedė LGF (Lietuvos Gamtos Fondo) vyr specialistas, ornitologas, šikšnosparnių tyrėjas Remigijus Karpuška. Pamokos tema „Atsakingas miškų ūkis ir biologinės įvairovės išsaugojimas privačiame miške"
Sužinojome apie saugomų rūšių gausą regioniniame parke, svetimžemių žalą, vandens telkinių svarbą miškui, sausuolių, stuobrių ir virtuolių būtinybę siekiant išsaugoti organizmų įvairovę, saugomas teritorijas Lietuvoje. Susipažinome su atsakinga miškininkyste, įsitikinome jos nauda, kas labai aktualu ir mums, kadangi daugelio tėvai ir seneliai – miško savininkai. Išmokome skirti palaukės ąžuolus nuo miško, rasti lazdynų moteriškuosius žiedus. Supratome, kad varnėnai ir kėkštai yra lietuviškosios papūgos. Patikėjome, kad ne visada miško gaisras yra žalingas, o uodai labai svarbūs ekosistemai. Grožėjomės žibuoklių žiedais, žvelgėme į prasiskleidusius krūmų lapus ir Antalieptės marias, mėgavomės sparnuočių draugija, nusifotografavome prie seno ąžuolo ir dėkojome gamtininkams už bičiulystę su gamta.
Na, o Evelina turi dar daugybę planų. Tarp jų - įveikti mikrobiologijos egzaminą, parašyti mokslinio darbo projektą, gauti vietą praktikai, sudalyvauti Erazmus mainų programoje, siekti magistro laipsnio. Juk reikia išnaudoti visus šansus, visas galimybes, šypsosi Evelina. Vasarą ji jau lankėsi Vokietijoje, kur dalyvavo DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) programoje, išbandė save, pažino šalį ir pagilino užsienio kalbos žinias.
Žavėjomės Evelina, jos drąsa, optimizmu, noru veikti ir atvirumu iššūkiams
Linkim tau sėkmės priimant naujus!
Rimgailė Dainytė
12 klasės mokinė