Juozui Gruodžiui - 130

1pp
    Mokyklos gyvenime 2014 metais gražiai sutampa trys įvykiai. Minime Juozo Gruodžio 130 – ąsias gimimo metines, švenčiame 20 – ties metų Juozo Gruodžio vardo suteikimo mokyklai jubiliejų, džiaugiamės akredituota vidurinio ugdymo programa ir Juozo Gruodžio gimnazijos statusu. Gražiai sutampa ir tai, kad žymus kompozitorius Juozas Gruodis gimė gruodį. Džiugu, kad čia, visai netoliese, Rokėnuose.

Juozo Gruodžio biografijos apraše galima rasti dvi gimimo datas: 1884 m. gruodžio 8 – oji ir gruodžio 20- oji (tai senojo ir naujojo kalendoriaus skirtumai). Na, o mokyklos bendruomenė jubiliejinę kompozitoriaus gimimo datą pažymėjo gruodžio 11 – ąją.

Šia proga surengėme netradicinę muzikos istorijos pamoką, į kurią pasikvietėme Zarasų meno mokyklos moksleivius ir mokytojus. Kartu prisiminti kompozitoriaus gyvenimo faktai, asmenybės bruožai, profesinė karjera, pristatyta kompozitoriaus kūryba ir jos etapai. Biografines datas ir faktus ekrane keitė kompozitoriaus gyvenimą menančios nuotraukos, o kūrinių charakteristikas ir komentarus muzikiniai intarpai ir atidus jų klausymas. Tą pamoką klausytasi solinių dainų pagal L. Giros ir Maironio eiles („Visur tyla", „Burtai"), chorinės dainos „Žiema" (pagal P. Vaičiūną), simfoninės poemos ištraukos „Gyvenimo šokis", simfoninių variacijų, antrosios sonatos fortepijonui, sonatos smuikui ir fortepijonui (IV d.), adagio iš baleto „Jūratė ir Kąstytis", pasinerta, mėginta pajausti ir suprasti nepaprastus muzikos garsų derinius ir darną. Sudėtingus kūrinius keitė ne tokie sudėtingi, muzikinius įrašus moksleivių atliekami kūriniai. J. Gruodžio kūriniai apibūdinami kaip ypatingai sudėtingi, tad jų atlikimą pasirenka ne kiekvienas. Todėl žavėjomės ir susikaupę klausėmės J. Gruodžio Dedikacijos, kurią atliko meno mokyklos moksleivė Karolina Selickaitė.

3b

Tą pamoką daug kalbėta ir apie Juozo Gruodžio sąsajas su Antazavės kraštu. Gimnazijos pavaduotoja ugdymui R. Šeduikienė priminė, kad Juozas Gruodis pradinį išsilavinimą įgijo Antazavėje, čia 1863 m. įsteigtoje liaudies pradžios mokykloje. Prisiminti ir 1994 – ieji - Juozo Gruodžio vardo vidurinei mokyklai suteikimo iškilmės. Tą kartą minint 110 – ąsias kompozitoriaus gimimo metines viešėjo LMA (Lietuvos muzikos akademijos) dėstytoja prof. V. Vitaitė ir Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos studentai, tada padovanota dokumento, liudijančio Juozo Gruodžio studijas Leipcigo universitete, kopija. Šį kartą šia dovana ir nuoširdžiomis padėkomis už muzikos pamoką pasidalijome su mūsų viešniomis - Zarasų meno mokyklos direktore S. Keršiene ir mokytoja J. Stacevičiūte bei jų mokinėmis.

Be to, Juozo Gruodžio gyvenimas ir kūryba nagrinėta per gruodžio mėnesį vedamas muzikos mokytojos D. Aleknienės pamokas, parengtas stendas „Juozui Gruodžiui – 130", o renginiui pasibaigus nuvykta prie gimtuosius namus menančio paminklinio akmens, padėta gėlių puokštė, uždegta simbolinė žvakė.

Jovita Vainikevičiūtė
Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijos mokytoja