Savaitės „Kur Aukštaitija, ten mūsų namai“ renginių apžvalga
- Informacija
- Paskelbta: 2015 gruodžio 14, Pirmadienis 10:18
Per mano širdį eina tas peizažas
ir atsispaudžia mano atminty:
slėnys, kalva, pušis — kaip šluotos ražas,
tamsus eglyno mostas ir jauti,
kaip karštą kaktą gaivūs pirštai liečia,
kaip langas Aukštaitija nusišviečia,
prigludusi prie mylinčių akių.
2015 metai yra paskelbti Etnografinių regionų metais. Įvairūs renginiai vilnijo per visą Lietuvą. Mūsų gimnazija Etnografinių regionų metus pradėjo minėti dar kovo mėnesį: aktyviausi akcijos „Padovanok apyrankę Lietuvai" moksleiviai lankėsi Nacionaliniame muziejuje, Ig klasės moksleiviai vyko į ekskursijas po Aukštaitijos Nacionalinį ir Anykščių regioninį parkus, mokytojai svečiavosi Dzūkijos krašte, 5 klasės mokiniai sėlių pėdsakų ieškojo Sartų regioninio parko informacijos centre esančioje ekspozicijoje apie sėlius, istorijos pamokoje „Apie sėlius kitaip".
Visą šią savaitę Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijoje vyko projekto „Kur Aukštaitija, ten mūsų namai" renginiai. Aukštaitija — didžiausias Lietuvos regionas, todėl išties yra kuo pasigirti ir pasidžiaugti.
Savaitę pradėjome baltiškų pradų paieškomis, t.y. dailės darbų parodos „Ieškant baltiškų pradų" atidarymu. Parodą pristatė ir įvertino dailės ir technologijų mokytoja Daiva Mieliauskienė, o su savaitės renginiais supažindino vokiečių kalbos mokytoja Jovita Vainikevičiūtė. Mokiniai turėjo galimybę pasižiūrėti filmą „Aukštaitija". Stengėmės viską stebėti labai akylai ir kuo daugiau įsiminti (buvome perspėti, kad filmas „Aukštaitija" bus daugelio klausimų atsakymas į viktorinos užduotis).
Antradienį mūsų mažieji bendruomenės nariai, ikimokyklinės ir priešmokyklinės grupės ugdytiniai, pradinių klasių mokiniai bei penktokai, dalyvavo netradicinėje veikloje „Sukime aukštaitišką ratelį". Vaikai žaidė aukštaitiškus žaidimus, aukštaitiškai dainavo ir šoko. Be to, iš Sartų regioninio parko informacijos centro atvykusi specialistė Edita netradicinėje pamokoje supažindino juos su visais šalies regionais, kartu su viešnia mokiniai skaitė pasakas kiekvieno regiono tarme, minė mįsles, pažino kiekvieno krašto tautinius drabužius.
Trečiadienį visų mūsų laukė pažintis su tradicine aukštaičių virtuve. Geriausios mokyklos gaspadinės visus mus kvietė paragauti mūsų krašto gardumynų — blynų, bulvių košės, cilcienės. Tą dieną tikrai likome sotūs, o svarbiausia supratę ir įvertinę, kad aukštaitiški patiekalai — be galo gardūs!
Ketvirtadienį buvo surengta aukštaitiška popietė „Taip ringavo mūs senoliai". Moksleiviai patys iš anksto rinko sakmes, legendas, įvairius pasakojimus apie mūsų krašto ežerų, upių, vietovių pavadinimų kilmę. Stengėmės, kad juos tarmiškai pristatytų tie mokiniai, kurie ir gyvena tose vietovėse. Popietę pagyvino ir mūsų folklorinio kolektyvo „Ramtatūris" atliekamos dainos ir šokiai.
Penktadienį 7–8, Ig ir IIg klasių moksleiviai dalyvavo viktorinoje „Aukštaitijos labirintuose". Kurie akylai žiūrėjo filmą „Aukštaitija", kurie atidžiai skaitė stenduose pateiktą medžiagą, tie lengvai galėjo atsakyti į viktorinos klausimus. Nugalėtojais tapo IIg klasės moksleiviai, tačiau nuo jų nedaug atsiliko ir kitos trys viktorinoje dalyvavusios komandos. Smagu, kad daug ką sužinojome, išmokome, patyrėme. Savaitės „Kur Aukštaitija, ten mūsų namai" renginius baigėme bendra aukštaitiška daina.
Turbūt surinkome viską, kas galėjo įprasminti mūsų kraštą ir širdyje tebegyvenančią gimtinę: kalbą, jos tarmę, tradicines dainas, šokius, gardžiausius patiekalus, drobių raštus, žmonių šypsenas ir jų darbus. Sugrįžę į tautos lobyną, pasisėmėme išminties, patyrimo ir atspirties, o jeigu dar tapome ir geresni, vadinasi, mums tikrai viskas pavyko.
IVg klasės abiturientė Santa Kėblytė