Baltų vienybės dienai – baltų dievų simboliai

ppp
    Artėjant rugsėjo 22 -jai – Baltų vienybės dienai - Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijoje vyko šiai dienai pažymėti skirti renginiai. Ta proga kartu su Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija 5-8 klasės mokiniams organizavome edukacinius užsiėmimus ,,Baltai. Baltų dievai ir jų simboliai žemės mene”, kuriuos integravome į istorijos ir dailės pamokas.

Užsiėmimus vedė Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos kultūrologė Kristina Ivanovaitė. Spalvingų ir turiningų pateikčių pagalba mokiniai prisiminė pagrindinius faktus apie baltų genčių susidarymą, jų įsikūrimą dabartinėje Lietuvos teritorijoje, žemėlapyje tyrinėjo baltų paplitimo arealą Europoje, aptarė jų kasdienį gyvenimą ir verslus, tikėjimą bei dievybių panteoną.

Ypatingą dėmesį kultūrologė skyrė sėliams – Antazavės ir jos apylinkėse gyvenusiai baltų genčiai, jų drabužių, papuošalų, kasdienio gyvenimo epizodams, laidojimo papročiams.

Išnagrinėję baltų dievybių simbolius mokiniai skubėjo į lauko klasę. Čia, pasirinkę dievybę, naudodamiesi ją atspindinčiu simbolio šablonu, jaukiai įsikūrę vejoje po medžiais iš gamtoje surinktų medžiagų, jie kūrė baltų dievų simbolius. Dirbdami grupėmis ir poromis moksleiviai dėliojo Perkūną, Gabiją, Laimą, Mildą, Raganą, Žemyną ir kt., o atlikę užduotį grožėjosi savo kūriniais bei rodė juos kitiems.

Na, o šeštadienį (rugsėjo 22 d.), vakare visi norintys pasibūti prie Baltų vienybės laužo vykome į kaimyninę seniūniją prie Verslavos piliakalnio, kur dalyvavome šiai dienai paminėti organizuotoje Baltų vienybės sąšaukoje - ,,100 baltiškųjų simbolių žemės mene”.

Pasigrožėję vaizdu nuo piliakalnio, aptarę piliakalnio geografinę padėtį, prisiminę piliakalnių funkcijas, kibome į darbą – dėliojome Verslavos piliakalnio papėdėje baltiškųjų dievybių simbolius, o sutemus papuošėme atsiradusias figūras uždegtomis žvakutėmis, šildėmės ir leidome laiką prie baltų vienybės ugnies.

1a

2a

3a

4a

5a

6a

7a

8a

Dėkojame Gražutės ir Sartų regioninių parkų direkcijos kultūrologei Kristinai Ivanovaitei už nuoširdų bendravimą ir bendradarbiavimą, sukurtą baltiškąją dvasią ir nuotaiką, už puikią progą pasijusti baltiškosios kultūros dalimi.

Darius Tvardauskas
Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijos