Diena Aukštaitijos sostinėje

Tituline1Tituline2

Rugsėjo 28 d. (ketvirtadienį) kartu su 9-os klasės mokiniais vykome į Panevėžį. Šį miestą pasirinkome neatsitiktinai. LR Seimas 2023-sius metus paskelbė Aukštaitijos metais. Tad, juos paminėti nusprendėme išvyka į Panevėžį – Aukštaitijos sostinę. Dar vykdami sužinojome Panevėžio miesto pavadinimo kilmę, išgirdome legendą apie Nevėžio upę bei kitų įdomių faktų.

Pirmiausiai lankėmės įmonėje UAB Geld Baltic (Super garden). Įmonės atstovė Justina paaiškino, kas yra liofelizacija, parodė įrangą, kuri naudojama produktų džiovinimui šalčiu. Pamatėme, kaip dirba įmonės darbuotojai, kaip sveriami ir pakuojami gaminiai, tapo aišku, kaip jie pasiekia parduotuvės lentynas. Ne tik sužinojome apie liofelizuotų produktų privalumus bei įvairovę, bet ir juos ragavome, spėliojome, ką ragaujame. O ragavome ir šilauogių, ir braškių, ir bananų bei melionų, netgi liofelizuotų ledų. Klausėmės ir patys klausinėjome apie įmonę, jos darbuotojus, jų darbo dieną bei Justinos karjeros kelią.

Dar viena mūsų aplankyta vieta Panevėžyje buvo Senvagės parkas. Grožėjomės fontanais, parko lankytojams įrengtais pasivaikščiojimo takais bei vaikams įrengtomis žaidimų aikštelėmis. Apžiūrėjome paminklą LDK kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Aleksandrui, išsiaiškinome, kaip jis susijęs su Panevėžiu ir įsiamžinome Panevėžio fone.

2b

Daugiau apie Aukštaitiją ir aukštaičių gyvenimą sužinojome miesto kraštotyros muziejuje, o patyrėme edukacinėje programoje ,,Kelionė laiku". Ją pradėjome sustoję ratu ir burtažodžiais nusikėlę į XIX a. laikmetį. Išsiaiškinę, kokios spalvos būdingos aukštaitiškam tautiniam kostiumui, kokios jo dalys, persirengėme – berniukai pasipuošė lininiais marškiniais ir milo kepurėmis, o mergaitės sijonais, marškiniais, prijuostėmis ir skarelėmis, visi užsirišome ant juosmens juostas. Gavome ir to laikmečio vardus bei vaidmenis, juk vaidinome aukštaitišką šeimą. Kiekvienas šeimos narys turėjo užduočių – ir vandenį nešėme, ir skalbėme, ir linus mynėme bei juos šukavome, teko ir kiemą šluoti, ir girnas sukti, ir miltus malti, ir stalą paruošti.

Nudirbę darbus sėdome prie stalo, Vaišinomės aukštaitiškos virtuvės patiekalais, susipažinome su tradicijomis prie stalo – kas ir kaip duoną raiko, kaip už gėrybes ant stalo dėkojama.

Papietavus ruošėmės vakaruškai – pynėme plaukus, puošėmės kaspinais, tada žaidėme žaidimus, dainavome ir šokome.

Dar daug įdomių dalykų buvo tą dieną… Pakeliui į Panevėžį aplankytas Struvės geodezinis taškas, sužinota, kodėl jis taip pavadintas ir kuo jis ypatingas, žaidimų aikštelėje atliktas fizikinis tolygaus judėjimo eksperimentas.

Foto 3

Diena buvo labai turininga ir vertinga: daug sužinojome, pamatėme ir išgyvenome, ugdėmės pažinimo, pilietinę bei socialinę – kultūrinę kompetencijas. Galvojame, kad labai išmoningai įprasminome Aukštaitijos metus!

Dėkojame Panevėžio regioninio karjeros centro profesinio veiklinimo ir partnerysčių koordinatorei Taniai Paškevičienei už bendradarbiavimą ir pagalbą rengiant viešnagę UAB Geld Baltic (Super garden), įmonės darbuotojai Justinai už malonų bendravimą, edukatorei Linai ir jos komandai už nuotaikingą pasibuvimą aukštaitiškoje šeimynoje, o mokyklos direktorei už sudarytas sąlygas keliauti ir pažinti.

Gertrūda Turlovič, 8 kl. mokinė
Jovita Vainikevičiūtė, 8 kl. vadovė