Netradicinė istorijos pamoka
- Informacija
- Paskelbta: 2025 kovo 12, Trečiadienis 08:24
Kovo 5-tą dieną mes, devintokai, vykome į Dusetas, į netradicinę istorijos pamoką ..Dalgis prieš paraką: 1831 metų sukilimas“. Ji vyko Kazimiero Būgos memorialinio muziejaus informacijos centre. Čia mus pasitiko muziejininkė Dalia Vaitukaitienė. Patalpoje buvo išstatyti spalvingi stendai, pasakojantys apie 1830-1831 metų sukilimą, sukilėlių naudotus ginklus, sukilimo vadus.
Muziejininkė mums pasakojo apie Abiejų Tautų Respublikos padalijimus, sukilimus prieš carinę Rusiją. Daugiausia sužinojome apie 1830-1831 metų sukilimą Lietuvoje, kuriame pasižymėjo grafaitė Emilija Pliaterytė ir jos pusbrolis Cezaris Pliateris iš Dusetų dvaro. Sužinojome, kad Dusetų dvaras buvo vadinamas Didžiadvariu, kad ten stovėjo puošnūs Pliaterių rūmai. Sukilimo metu dvare buvo gaminami ginklai sukilėliams, minimos net ąžuolinės patrankos.
1831 metais pavasarį, prasidėjus sukilimui, Emilija ir Cezaris bažnyčioje pakvietė dusetiškius prisidėti prie sukilimo, surinktas pirmas trijų šimtų karių būrys. Muziejininkė parodė atminimo lentos, skirtos šiam įvykiui atminti, nuotrauką, sužinojome, kur dar įamžintas sukilimo vadų atminimas.
Muziejininkė pristatė mums bajorų giminių herbų knygą, joje ieškojome savo giminės herbų. Vitrinose buvo išdėstytos sukilėlių ginklų kopijos, kilmingųjų apdovanojimai ir dokumentai, kuriuos įdėmiai apžiūrėjome. Išsiaiškinome, kad aktyviausiai sukilime dalyvavo bajorai, svarstėme, kodėl sukilimas pralaimėjo.
Netradicinė pamoka neprailgo, sužinojome daug negirdėtų faktų apie sukilimą, mūsų krašto praeitį, garsią Pliaterių giminę ir jų kovas už laisvę. Praplėtėme pažinimo, pilietiškumo, kultūrinę kompetencijas, kartu pažymėjome artėjančią Kovo 11-ąją - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną.
9 klasės mokinė
Gertrūda Turlovič