Kristijonui Donelaičiui – 300
- Informacija
- Paskelbta: 2014 lapkričio 24, Pirmadienis 12:23
1714 m. sausio 1 d. pasaulio šviesą išvydo poetas Kristijonas Donelaitis. Nuo to laiko praėjo 300 metų. Šie 2014 m. yra paskelbti K. Donelaičio metais. Visus metus ir per radiją ir per televiziją klausėme poemos „Metai" ištraukų ir turbūt grožėjomės sodria, būriška K. Donelaičio kalba.
Kristijonas Donelaitis yra grožinės lietuvių literatūros pradininkas, sukūręs epinę didaktinę poemą „Metai" ir šešias pasakėčias. Kristijonas Donelaitis buvo ne tik poetas, bet ir Tolminkiemio parapijos pastorius, geras oratorius, dirbo ir muzikavimo mokytoju, gerai išmanė fiziką, mėgo ūkininkauti, pats užveisė sodą. Poetas mokėjo daug kalbų; vertė į lietuvių kalbą giesmes. Savo gimtajame krašte perstatė ir išplėtė bažnyčią, pastatė mokyklą, naują kleboniją, namus pastorių našlėms. Taigi šis žmogus išties buvo įvairiapusio talento žmogus.
Beveik visa ši savaitė buvo skirta poetui Kristijonui Donelaičiui atminti. Visi gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai sekė renginius ir aktyviai juose dalyvavo.
Pirmadienį vyko parodos, skirtos K. Donelaičiui, atidarymas. Dailės mokytoja Daiva Mieliauskienė ir patys moksleiviai pristatė savo darbu, papasakojo, kaip jiems sekėsi suprasti poeto mintis ir jas perkelti į piešinį. Malonu, kad atsirado ir tokių drąsuolių, kurie pabandė nupiešti netgi K. Donelaičio portretą.
Antradienį mokiniai stebėjo pateiktis, klausėsi dainos įrašo, patys deklamavo ištraukas iš K. Donelaičio poemos „Metai". Tokiu būdu jie ruošėsi viktorinai „Ką aš žinau apie K. Donelaitį".
Trečiadienį visi mokiniai stebėjo režisieriaus J. Saboliaus sukurtą kino filmą „Ruduo Tolminkiemyje" įamžinusį kūrėjo gyvenimą, veiklą, jį menančias vietas. Manytume, kad visus sujaudino poeto Just. Marcinkevičiaus žodžiai, pasakyti apie poetą, kad Tolminkiemis yra lietuviško žodžio Jeruzalė.
Ketvirtadienį vyko literatūrinė viktorina „Ką aš žinau apie K. Donelaitį". Varžėsi 4 vyresniųjų gimnazistų klasės. Mokiniai turėjo atlikti namų darbų užduotis – pasirengti prisistatymui, sugalvoti komandai pavadinimą ir apskritai labiau pasidomėti K. Donelaičiu. Malonu, kad visi gana išradingai su šiomis užduotimis susitvarkė. Viktorinos metu mokiniai irgi neblogai pasirodė: I vieta laimėjo abiturientai, II-ąją – IIIg klasės mokiniai, III-ąją – IIg klasės mokiniai, o paguodos prizai atiteko I g klasės moksleiviams.
Lietuvių kalbos vyr. mokytoja
Rima Kėblienė