Antazavėje projektas „Šimtmečių vėtrungės“
- Informacija
- Paskelbta: 2016 kovo 21, Pirmadienis 09:29
Gimnazija šurmuliavo nuo pat ryto: rinkosi ir registravosi svečiai – moksleivių komandos, jų vadovai, atstovai iš Zarasų rajono savivaldybės. Tą dieną (kovo 15 d., antradienis) gimnazijoje vyko projekto „Šimtmečių vėtrungės“ renginys – gyvoji viktorina, kurią organizavo ir rėmė Emilijos Pliaterytės atminimo draugija, Lietuvos kultūros Taryba, Zarasų rajono savivaldybė ir Juozo Gruodžio gimnazija. Renginio partneriais buvo Zarasų krašto muziejus, Amatų centras Antazavės dvare, Zarasų rajono laikraštis „Zarasų kraštas“. Viktorina buvo susijusi su 1830 – 1831 m. sukilimo dalyvės Emilijos Pliaterytės, visos grafų Pliaterių giminės gyvenimu ir veikla bei tai menančiais kultūros paveldo objektais.
Antazavė pasirinkta neatsitiktinai. Juk Pliaterių giminė čia buvo įsikūrusi nuo XVII a. pab., netoli nuo čia (Dusetose) Emilija Pliaterytė pakvietė žmones į sukilimą, o Antazavės dvare parašė savo garsųjį atsišaukimą. Be to, ir proga tinkama – 2016 m. gruodžio mėn. minėsime Emilijos Pliaterytės 210 – ąsias gimimo metines.
Apžiūrėjus koliažų parodą „Iš Antazavės dvaro istorijos“ (ją parengė gimnazijos dailės mokytoja D. Mieliauskienė), renginį pradėjo geriausi mūsų gimnazijos skaitovai – Kamilė, Greta ir Dainius, pasekę visiems susirinkusiems sakmę vietos tarme apie čia gyvenusius sėlius Zalvę ir Zalvį, jų vardais pavadintus ežerus, tarp kurių ir įsikūręs Antazavės dvaras (kažkada Zalvos dvaru vadintas). Jų pasakojimą lydėjo ir perpynė Antazavės jaunimo folkloro ansamblio (vad. Dalia Paliūnienė) „Ramtatūris“ šokiai ir dainos.
Išklausę sveikinimus (moksleivius sveikino Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas A. Steponavičius, Švietimo ir kultūros skyriaus vyr. specialistė V. Jarmalavičienė, Antazavės Juozo Gruodžio direktorė A. Svidinskienė, Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos pirmininkas J. Žitkauskas, bardas G. Ambrazevičius) moksleiviai kibo į darbą. O dirbama buvo tikrai neįprastai. Šešios mišrios komandos (jas sudarė atstovai iš Zarasų „Ąžuolo gimnazijos, Zarasų žemės ūkio mokyklos, Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijos bei kitų šalies mokyklų (Salomėjos Neries gimnazijos bei Emilijos Pliaterytės progimnazijos ) ir jas lydintys vadovai gavo ne visiškai įprastas užduotis: ne tik surasti atsakymus į teorinius klausimus apie Antazavės dvarą, miestelį, jo kultūros objektus, 1830 – 1831 m. sukilimą, bet ir atlikti praktines užduotis (pabendrauti su vietiniais gyventojais, užrašyti jų pasakojimus apie dvaro savininkus, apsilankyti Antazavės kraštotyros muziejuje, nufotografuoti Antazavės kultūros paveldo objektus). Užrašytą ar muziejuje surastą pasakojimą moksleiviai privalėjo dar ir inscenizuoti. Be to, moksleiviai turėjo sugalvoti komandos pavadinimą, šūkį bei prisistatyti.
Viktorinos dalyvių teorinės dalies atsakymus ir praktines užduotis vertino vertinimo komisija: Amatų centro vadovė V. Mickutė, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos direktorius R. Bikulčius, Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos pirmininkas J. Žitkauskas, istorikas ir poetas M. Balakauskas, Juozo Gruodžio gimnazijos istorijos mokytoja J. Vainikevičiūtė). Taškų surinkta skirtingai, tačiau pralaimėjusių komandų nebuvo. Visi renginio dalyviai, komandos ir jų vadovai buvo apdovanoti rajono Savivaldybės administracijos įsteigtais prizais ir Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos dovanomis, padėkomis. Juk svarbiausia - susipažinta, pabendrauta, gyvai prisiliesta prie Antazavės, o kartu ir Lietuvos istorijos, ugdytas mokinių tautinis orumas, pagarba savo krašto istorijai, pilietiškumas ir savivertė bei saviraiška, kas ir buvo šios gyvosios viktorinos tikslas, o mums, Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijos bendruomenei, viktorinos vykdytojams, šis projektas - dar ir nauja patirtis organizuojant respublikinius renginius moksleiviams.
Jovita Vainikevičiūtė
Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijos
istorijos mokytoja