Kovo 11 – ąją pasitikome projektu „Apie Lietuvą dviem kalbom“

Penktadienį šurmuliavo visa mokykla. Juk dieną pradėjome neįprastai! Nuskambėjus skambučiui skubėjome ne į pirmąją pamoką, o  į parodos „ Lietuva dešimtokų akimis“ atidarymą. Parodoje moksleiviai pristatė dešimt koliažų.

Čia rasi ir politinės valdžios struktūrą, įtakingiausių Lietuvos politikų dešimtuką, informaciją apie studijų galimybes baigus mokyklą, Lietuvos mokslo pasiekimus, koliažus apie LR Konstituciją, Lietuvos kelią į Europos Sąjungą bei aktualiausią mūsų visuomenės problemą – emigraciją, šalia jų – sporto ir kultūros pasiekimai. Ir kiekvienas darbas – kitoks: įdomus, informatyvus, savaip apipavidalintas ir savaip pateiktas. Koliažus moksleiviai rengė  per pilietiškumo pagrindų ir dailės pamokas, o idėją jiems , kaip jie patys sako, rado pilietiškumo pagrindų vadovėlyje.

Po pirmos pamokos rinkomės į aktų salę. Čia dalyvavome projekto „Apie Lietuvą dviem kalbom“ pristatyme. Vienuoliktokai (moksleiviai, besimokantys vokiečių kalbos) pasakojo apie Lietuvą tai vokiečių, tai lietuvių kalba: apibūdino geografinę Lietuvos padėtį, pristatė Lietuvos politinę sistemą, priminė svarbiausias istorines datas, mėgino paaiškinti, kuo mes skiriamės nuo kitų Europos tautų, kuo esame unikalūs, ką turime saugoti, vertinti ir puoselėti. Dviem kalbom suskambo P. Vaičaičio „Yra šalis ....“, J. Jakšto „Laisvė“, vokiškai deklamuota, o lietuvių  kalba sudainuota Maironio „Trakų pilis“ (talkino 12A kl. moksleiviai Simonas ir Mindaugas).....  Ne tik lietuviškai, bet ir vokiškai atliktos  visiems gerai žinomos ir daina tapusios  J. Marcinkevičiaus „Brangiausios spalvos“ ... . Visi nuščiuvome, kai „Ramtatūrio“ dainininkai užtraukė mūsų krašto sutartinę!

Tą valandą daug kartų girdėjome tuos du labai paprastai, bet šiltai ir mielai skambančius žodžius: „Lietuva“  ir „Litauen“, žodžius, kurie - brangūs kiekvienam čia, Lietuvoje, gyvenančiam, besimokančiam, svajojančiam ir kuriančiam.

Trečioji dalis, sukvietusi visus vokiečių kalbą besimokančius moksleivius, vyko dailės ir technologijų kabinetuose, kur  moksleivės Viktorija Jasiūnaitė (11B kl.), Ignė Paliūnytė (12A kl.) ir dailės bei technologijų mokytoja D. Mieliauskienė supažindino mokinius ir mokytojus su lietuviškos virtuvės tradicijomis ir ypatybėmis. Čia sužinojome, kas ta „Ubagienė“ ir „Spirginė“, „Cibulinė“ ir „Kiulkinė“.... Degustavome dar daug kitų įdomybių: kežą, žemaitišką kastinį, obuolių pyragą su juodgrūde ir spanguolėmis, dzūkiškąją grikinę babką, lašinius, pagardintus medumi ...  ragavome tai, kas lietuvių gaminta daugiau nei prieš šimtą metų. Lietuviški patiekalai  tą dieną   moksleiviams buvo siūlomi ir mokyklos valgykloje.

Tad toks neįprastas buvo penktadienis, tad taip pasitikome Kovo 11 –ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną.

Antazavės Juozo Gruodžio vidurinės mokyklos

Moksleivių tarybos pirmininkė