Kalėdų šventė Rokiškio dvare

tituline1tituline2

Labai apsidžiaugėme, kai sužinojime, kad Kalėdų senis kviečia kalėdinę šventę švęsti ne mokykloje, o Rokiškio dvare. Tad trečiadienį (gruodžio 20 d.) šventiškai nusiteikę vykome į Rokiškį. Apsilankymas dvare prasidėjo nuo Prakartėlių parodos. Muziejaus darbuotoja Santa supažindino mus su prakartėlių istorija, pagrindiniais prakartėlės veikėjais ir pristatė prakartėles. Įdomiausia buvo apžiūrėti šiek tiek už mus vyresnio mokinio (jam tik 14 metų) prakartėlę. Ši prakartėlė – medžio drožybos darbas, taigi stebėjomės beveik mūsų bendraamžio gebėjimais drožinėti. Dar smagiau buvo rinkti ir balsuoti už mums labiausiai patikusią prakartėlę.

Savo apsilankymą dvare tęsėme edukacijoje ,,Puošiu eglutę”. Edukatorė Simona papasakojo mums apie eglutės puošimo tradicijas, kaip ir kuo puošė eglutę mūsų seneliai ir proseneliai. Tada ir patys ėmėmės darbo… Šiaudelis po šiaudelio gaminome žaisliuką eglutei – reketuką, vieną iš lietuviško sodo elementų. Supratome, kad šis darbas nėra lengvas, kad jam reikia daug kantrybės ir kruopštumo.

Pasigaminę papuošimą eglutei, išskubėjome dekoruoti meduoliukų. Ne tik dekoravome meduoliukus, bet ir sužinojome meduolių receptą, išsiaiškinome visus meduolių prieskonius. Kiekvieną prieskonį apžiūrėjome, uostėme, ragavome ir mėginome įvardinti. Jų buvo net devyni… Vieni gerai žinomi, kiti visai nauji, kaip pvz. anyžius, kardamonas ar muskato riešutas. Smagu buvo puošti meduolius, kurti spalvotus ornamentus, džiaugtis savo ir draugų kūryba, skanu – vaišintis karšta kakava ir meduoliais.

Apie Kūčių valgius ir patiekalus sužinojome edukaciniame užsiėmime ,,Aukštaitiški Kūčių valgiai ir patiekalai”. Čia aiškinomės Kūčių vakaro prasmę, pavadinimo ,,kūčia” kilmę, Kūčių vakaro tradicijas ir papročius, burtus ir ženklus… aptarėme patiekalus ir valgius, jų skaičių, o tada ragavome aguonų pieną ir aguonų pyragą, spanguolių kisielių, virtas pupeles, riešutus, ruginę duoną su medumi ir, žinoma, kūčiukus, kitur vadinamus šližikais ar kliackais. O kur dar burtai ir linkėjimai…?

Kokia gi, Kalėdų šventė be Kalėdų senio? Pasitiko jis mus visus džiaugdamasis mūsų apsilankymu, sveikindamas ir linkėdamas gerų metų ir sėkmingo mokymosi bei dainuodamas seną kalėdinę dainą ,,Ei kalėda kalėda….”. Dainuoti mokėmės ir mes, juk atvykome švęsti pačios gražiausios metų šventės – šv. Kalėdų.

Tokia buvo mūsų kalėdinė šventė… kitur ir kitokia, bet jauki, nuoširdi ir šilta. Dėkojame Kalėdų seniui už kvietimą kalėdinę šventę švęsti Rokiškio dvare, už visas tą ir dar kitas dienas mums skirtas staigmenas (naujas, dar spaustuvės dažais kvepiančias knygas, saldžias kalėdines lazdas, kalėdinius žaisliukus…). O mes, 5-os klasės mokiniai, linkime visiems gražių švenčių ir laimingų Naujųjų Metų!

Rusnė Buivydaitė, 5 kl. mokinė
Jovita Vainikevičiūtė, 5 kl. vadovė