Poetą Antaną Vienažindį prisiminus
- Informacija
- Paskelbta: 2011 lapkričio 15, Antradienis 12:06
Poeto Antano Vienažindžio gyvenimas ir kūryba literatūrologų vertinimuose yra susilieję turbūt kaip nė vieno kito lietuvių autoriaus. Jo biografija paremta dainų interpretacijomis, o dainos skaitomos biografiškai. Taip iškilo poetinis A. Vienažindžio gyvenimo mitas, kurio atraminiai taškai – našlaičio dalia, dramatiškai susiklosčiusi, bet iki gyvenimo pabaigos širdyje išsaugota vienintelė poeto meilė, nesutarimai su dvasine vyresnybe, liga, gauta iš sopulingo rūpesčio, ir palyginti ankstyva mirtis. Tokia kūrėjo, nelaimingo ir vienišo Vienužio, gyvenimo istorija derėjo prie jo romansiškai graudžios poezijos, todėl plito liaudyje drauge su jo dainomis.
Šių metų rugsėjo mėnesį visa Lietuva minėjo poeto Antano Vienažindžio 170-ąsias gimimo metines. Mūsų mokyklos mokiniai, vadovaujami lietuvių kalbos mokytojų R. Kuzmienės ir R. Kėblienės, taip pat paminėjo šią garbingą sukaktį. Pirmasis renginio etapas prasidėjo Antazavės kraštotyros muziejuje. 8, 9 ir 10 klasių moksleiviai išklausė mokytojos kraštotyrininkės St. Kirailytės pasakojimo apie poeto vaikystę, jaunystę, darbo ir kūrybos laikotarpį. Muziejuje surinkta medžiaga sudomino ir mokinius, ir mokytojus. Ne vienas moksleivis, grįžęs namo, sėdo prie knygų ir ieškojo daugiau medžiagos apie poetą A. Vienažindį.
Antrasis renginio etapas – tai muzikinė – literatūrinė kompozicija „Ilgu ilgu man ant svieto“. Visi patyrė malonių akimirkų klausydamiesi poeto eilių, dainų, įdomu buvo prisiliesti prie dramatiškos kūrėjo biografijos momentų. Renginį pagyvino mergaičių ansamblio atliekamos dainos, multimedijos ekrane rodomos poeto nuotraukos, žodiniai įrašai, o kunigo E. Arnašiaus daina apie Vienažindį privertė pajusti, ką gali žodžio, muzikos ir vaizdo dermė.
Manome, kad visi, dalyvavę šioje literatūrinėje pamokoje, daugiau sužinojo apie ryškų lietuvių meilės lyriką, kaip plačiai paplitusios jo dainos veikė liaudies poetinį skonį, kad tai vienas ryškiausių XIX a. graudaus aukštaitiškojo lyrizmo atstovų.
Austėja Kačiulytė,
10 klasės moksleivė